Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

UWAGA!!! URZĄD MIEJSKI W ŁOCHOWIE ZAMKNIĘTY DLA BEZPOŚREDNIEJ OBSŁUGI INTERESANTÓW. Mając na uwadze zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa od wtorku 27 października 2020 r. do odwołania, Urząd Miejski w Łochowie rozpoczyna pracę w trybie wewnętrznym.

Ligawki 2013.

9a1ade3c12d0f91a005b019af67f6d8d.jpg

Ligawki zagrały XII raz, czyli Ludowe Brzmienie Bożych Trąb w Łochowie!

W minioną niedzielę Mazowsze kolejny raz usłyszało dźwięk ligawki podczas XII Konkursu gry na ligawce zorganizowanego przez MiGOK Łochów w ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka i Burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła.

Zgodnie z adwentową tradycją grudzień to miesiąc legaczy, którzy przez cztery niedziele wyciągają swoje niezwykłe instrumenty i zachęcają całe rodziny do wspólnego grania. MiGOK Łochów jak co roku zorganizował dla osób ceniących tę tradycję konkurs gry na ligawce dołączając do tego święta inne kulturalne wydarzenia. Program ubiegłej niedzieli obejmował wystawę unikalnych instrumentów z prywatnej kolekcji  Grażyny Łoś i Romana Krysta. W zbiorach znajdują się między innymi akordeony (najstarszy z roku 1885), harmonie, instrumenty dęte i szarpane, fisharmonie liczące od 160 do 200 lat. Kolekcja jest naprawdę imponująca! Autorzy opowiedzieli wszystkim zebranym jak zaczęła się ich instrumentalna przygoda i pokazali w jakim stanie często wszystkie cuda znajdowali na śmietnikach bądź innych równie nieprzyjemnych miejscach. Pan Roman własnoręcznie wszystkie instrumenty rekonstruował i zdobywał wiedzę o ich właścicielach oraz producentach. Para do tego stopnia ceni swoja pasję, że znak ich małżeństwa (obrączki) zawierają element akordeonu. Wystawę można podziwiać do 20.01.2014 w MiGOK Łochów od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-20:00.

Kolejnym punktem programu było przesłuchanie uczestników konkursu ligawkowego.  
Jak co roku uczestnicy byli podzieleni na trzy kategorie: do lat 10, do lat 16 i od lat 16. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Magdalena Kamińska – przewodnicząca oraz Roman Kryst. Przewodnicząca przed występem wszystkich konkursowiczów przypomniała zasady i wyjaśniła, iż w wyborze laureatów będą stawiać na jak najpiękniejszą melodię adwentową. Uczestnicy byli w tym roku w wyjątkowej formie. Młode pokolenie i poziom ich gry zaskoczył wszystkich, dlatego jury zostało postawione przed trudnym wyborem… stąd wykorzystanie zapisu regulaminu, iż w razie potrzeby mogą rozdysponować nagrodą pieniężną w dowolny sposób. Pani Magdalena i Pan Roman przyznali dwie II nagrody i dwie III nagrody w kategorii od lat 16. Oto laureaci XII Konkursu Gry na Ligawce:

W kategorii do lat 16:

I miejsce Tomasz Boruta

II miejsce Ewelina Kamińska

III miejsce Gabriela Koroś

W kategorii od lat 16:

I miejsce Roman Brochocki

II miejsce Piotr Kamiński i Paweł Kamiński

III miejsce Paweł Przewoźnik i Paweł Fiedoruk

 

Wyróżnienie otrzymali:  Tomasz Maliszewski i Tadeusz Augustyniak

 

                Po emocjonującym konkursie wszyscy mogli ogrzać się przy ciepłej zupie lub bigosie oraz ciepłej herbacie/kawie w MiGOKowskiej kawiarence. Po odpoczynku i ogrzaniu zgromadzona publiczność przeszła do Sali kinowej, gdzie miał miejsce świetny koncert zespołu POCHWALONE. Ten kobiecy (plus jeden Pan) projekt został nagrodzony gromkimi brawami. Krótko mówiąc: został bardzo pochwalony przez łochowską publiczność. Nie obyło się bez bisu i podziękowań od strony zespołu, który był pod ogromnym wrażeniem niedzielnego wydarzenia. Zapowiedział, że wykorzysta instrument ligawkę przy realizacji kolejnej płyty!

                Na koniec jury i Dyrektor MiGOK wręczyło nagrody pieniężne laureatom konkursu kategorii II i III, dzieci otrzymały dyplomy i ligawki ręcznie wykonane przez Pana Eugeniusza Szymaniaka. Pozostali otrzymali dyplom za udział w konkursie i gratulacje od członków jury.

 

                Migok.

 

 

autor: A.Szcześnik