Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

XVII TARGI RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO


ostatnai modyfikacja: 15.12.2014
dodane: 03.12.2014

 

 

XVII TARGI RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO SIEDLCE 2014

 

Przed nami XVII edycja Targów Rękodzieła Artystycznego, która odbędzie się w dniach 6-7 grudnia w Parku Handlowym Arche w Siedlcach. W tym roku jeszcze więcej warsztatów rękodzielniczych oraz wystawa pokonkursowa III edycji Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej pt. „Szukamy Nikifora". Na Otwartej Scenie Artystycznej, wystąpią m.in. „Wieśki i Cześki", Kapela Ludowa „Chodów", „Ale Babki", Irena Kosińska na Ludowo.

Targi nieprzerwanie odbywają się od 1998 roku zawsze w pierwszy weekend grudnia. To stała impreza wpisana w kulturalne życie Siedlec. Zapowiadają zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, a to za sprawą wyjątkowych tradycyjnych wyrobów oraz ozdób świątecznych, które można nabyć od rękodzielników i artystów ludowych. Co roku zwiększa się liczba twórców, którzy chcą prezentować ciągle nowe produkty zarówno z Polski, jak i spoza granic kraju. W obecnej edycji na terenie targów powstanie Białoruskie miasteczko, gdzie swoje prace zaprezentuje ok. 50 osób. To wszystko sprawia, że impreza co roku zaskakuje nowościami, a chętnych do ich podziwiania i nabywania nie brakuje.

Targi od początku swojej działalności były doskonałą okazją do propagowania kultury tradycyjnej, odgrywającej ważną funkcję w kształtowaniu poczucia tożsamości regionalnej. Dlatego od trzech lat, jako impreza towarzysząca pojawia się Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora". Od zawsze ideą targów była możliwość spotkania się ludzi, których łączy pasja tworzenia, wymiany poglądów, podpatrywania metod pracy, oraz bezpośredniej konfrontacji z odbiorcami, którzy weryfikują wytwarzane produkty. Do tej pory jest to przede wszystkim czas rozmów i spotkań. Szczególnie w dzisiejszym świecie, gdzie każdy się gdzieś spieszy, jest to wyjątkowe miejsce, w którym relacje międzyludzkie mają prawie materialny charakter. Ten nastrój potęguje dodatkowo okres przedświąteczny, który sprzyja zacieśnianiu więzi. Jest to doskonała okazja do poznania ciekawych ludzi, a przy okazji nabycia niepowtarzalnych prezentów gwiazdkowych dla bliskich.

Tegoroczne targi odbędą się w najnowszym budynku, należącym do parku Handlowego Arche, od ulicy Brzeskiej 126, naprzeciwko Stacji Paliw Arche. Na dwóch kondygnacjach swoje wyroby zaprezentuje ponad 140 wystawców, którzy zjadą nie tylko z różnych zakątków Polski, ale także z Ukrainy i Białorusi. Nie zabraknie rzeźby ludowej i sakralnej, ozdób choinkowych ręcznie malowanych, haftu, metaloplastyki, ceramiki, wyrobów z gliny, biżuterii artystycznej, decoupagu, malarstwa na płótnie i szkle, rękodzieła na bazie wosku pszczelego, wyrobów z bibuły i wielu innych. Podczas targów można będzie również posmakować potraw i wyrobów regionalnych /pieczywo, wędliny, owoce, sery, miody/.

Podczas targów będzie można się także czegoś nauczyć. Cześć wystawców poprowadzi bezpłatne warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych z zakresu: rzeźby, ceramiki, haftu, tworzenia witraży, wypalania w drewnie, tkania na krosnach oraz robienia kart i ozdób świątecznych.

W przerwach występów na Scenie Artystycznej, towarzyszyć nam będzie tradycyjnie już Podlaski Janko Muzykant - Mieczysław Borkowski. Na najmłodszych będzie czekał Mikołaj z łakociami oraz malowanie buzi bezpiecznymi farbami.

Finał oraz otwarcie wystawy pokonkursowej III edycji konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej pt. „Szukamy Nikifora", nastąpi podczas otwarcia targów w sobotę 6 grudnia o godz. 10.00. Dla zwycięzców firma Arche i Fundacja Leny Grochowskiej ufundowała wysokie nagrody pieniężne o wartości 6 000 zł oraz udział w plenerze malarskim w Pałacu Łochów. Prace twórców amatorów o najwyższym poziomie artystycznym z zakresu sztuki nieprofesjonalnej, prezentowane będą na terenie Parku handlowego Arche do końca stycznia 2014 r.

Organizatorzy: Arche, Fundacja Leny Grochowskiej oraz Stowarzyszenie Wspólnota Nadbużańska. Patronat honorowy nad Targami objęli Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski oraz Burmistrz Miasta Łochów Marian Dzięcioł, patronat medialny Katolickie Radio Podlasie oraz Tygodnik Siedlecki, wsparcie promocji CKiS Scena Teatralna Miasta Siedlce.

 

Zapraszamy na Targi:  6 grudnia w godz. 10.00 -18.00,  7 grudnia w godz. 10.00 -16.00

 

 

 

Kontakt:    Magdalena Gorzała,    25 644 14 64,   mgorzala@arche.pl

 

 

 

 

 

 

autor: A.Szcześnik


przejdź do archiwum wiadomości