Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

Zaproszenie na obchody 75 rocznicy Akcji Reinhardt


ostatnai modyfikacja: 05.12.2018
dodane: 06.07.2017

Warszawa, 5 lipca 2017 r.

Szanowni Państwo!

W imieniu Żydowskiego Instytut Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, głównego organizatora obchodów 75. rocznicy Akcji Reinhardt realizowanych we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego uprzejmie zapraszam do udziału w uroczystościach upamiętnienia powstania w obozie zagłady w Treblince, 2 sierpnia 2017 roku.

Obóz zagłady w Treblince wybudowany został przez Niemców w połowie 1942 roku w ramach zaplanowanej akcji, której celem była fizyczna likwidacja ludności żydowskiej. Pomiędzy 23 lipca 1942 roku, gdy do Treblinki przyjechał pierwszy transport z Żydami z getta warszawskiego, do listopada następnego roku zginęło tam około 900 tysięcy ludzi w tym ludzie pochodzący m.in. z Państwa regionu.

2 sierpnia 1943 roku więźniom udało się wzniecić w Treblince powstanie, którego celem miało być zniszczenie ośrodka zagłady. Z około 900 przebywających wówczas w obozie więźniów przez ogrodzenie i okalające obóz zasieki przedostało się najwyżej 300. Za uciekinierami niemal natychmiast ruszyły w pościgu niemieckie oraz ukraińskie oddziały pomocnicze. Jedynie sześćdziesięciu ośmiu więźniom udało się zbiec i dożyć końca wojny.

Zgodnie ze swoją misją, Żydowski Instytut Historyczny walczy o pamięć o zagładzie Żydów polskich, od kilku lat organizując dla wszystkich tych, którzy chcą oddać hołd zamordowanym w komorach gazowych Treblinki wspólne uroczystości w rocznicę sierpniowego buntu.

Obchody rozpoczną się o godz. 11:30 pod głównym pomnikiem miejsca pamięci obozu zagłady Treblinka II.

 

prof. Paweł Śpiewak

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego

 

autor: A.Grądzka


przejdź do archiwum wiadomości